zaproszenie na slub

Kilka słów o srebrze

Srebro to srebrzystobiały metal szlachetny znany i ceniony już od czasów starożytności. Jest metalem ciągliwym, twardszym od złota i dającym się łatwo polerować. Charakteryzuje się największą przewodnością elektryczną i termiczną spośród wszystkich metali. Jest również najjaśniejsze i najlepiej odbija światło. Srebro nie reaguje z czystym powietrzem i wodą, ale matowieje po zetknięciu z ozonem, siarkowodorem, oraz powietrzem zanieczyszczonym związkami siarki. Srebrne naczynia zmieniają także barwę pod wpływem organicznych trucizn pochodzenia roślinnego – ciemnieją na skutek powstawania warstewki czarnego siarczku srebra.

Ciekawe jest to, że metal ten ma właściwości bakteriobójcze. Jego związki są toksyczne dla bakterii, wirusów, glonów i grzybów. Nie odgrywa jednak żadnej funkcji w organizmie człowieka. Jego wpływ na zdrowie jest przedmiotem sporów. Sam metal nie jest toksyczny, ale jego związki są. Mogą także wykazywać działanie rakotwórcze.

Wydobycie

W przyrodzie głównym źródłem pozyskiwania srebra są rudy miedzi, złota, ołowiu i cynku. Największymi producentami srebra na świecie są Meksyk, Peru i Chiny. W Europie na pierwszym miejscu pod względem produkcji plasuje się Polska. Dolnośląskie złoża miedzi i srebra eksploatuje firma KGHM Polska Miedź – która w 2010 była 3 producentem srebra na świecie, a w 2011 udało się jej zająć miejsce pierwsze. Od tego czasu wydobycie tego metalu w Polsce zaczęło spadać z uwagi na wyeksploatowanie łatwo dostępnych złóż.

Zastosowanie srebra

Najbardziej popularne, powszechne zastosowanie srebra to oczywiście wyrób biżuterii, sztućców i naczyń ze (próba 925). Wytwarza się z niego także różnego rodzaju medale, a także wysokiej jakości instrumenty muzyczne , takie jak flet.

Już 700 lat p.n.e. zaczęto używać srebra w postaci stopu ze złotem do wyrobu monet. Później rozpoczęto produkcję monet z czystego srebra. Przynajmniej w 14 językach to samo słowo oznacza srebro i pieniądze.

Z uwagi na doskonałą przewodność elektryczną srebro wykorzystuje się do produkcji sprzętu elektronicznego i elektrycznego. Z powodzeniem wykorzystuje się je również na dużą skalę w fotografii. Srebrem pokrywa się lustra, które wymagają dużego współczynnika odbicia światła np.: teleskopy. Metal ten ma również swój udział w produkcji paneli słonecznych. Znajduje także zastosowanie w nowoczesnych pralkach i toaletach.

Związki srebra są toksyczne dla bakterii, wirusów, glonów i grzybów. W przeciwieństwie do innych metali o podobnych właściwościach, nie są one jednak aż tak szkodliwe dla człowieka.

Już w starożytnej Grecji i Rzymie srebro stosowało się, aby zapobiec przed infekcjami. W średniowieczu dezynfekowano nim wodę i konserwowano żywność. Używano do leczenia oparzeń i ran. Fenicjanie przechowywali wodę, ocet, czy wino w srebrnych naczyniach, a marynarze wrzucali do beczek z wodą i winem srebrne monety, aby zachowały świeżość podczas długich wypraw. W czasie I wojny światowej, zanim powstały antybiotyki, to właśnie związki srebra stosowano, by zapobiec infekcjom.

Zobacz: Jak mieć energię?

Obecnie sól srebrowa kwasu alginowego stosowana jest jako środek zapobiegawczy przed infekcjami ran i oparzeń. Srebrem pokrywa się wiele narzędzi chirurgicznych, także przyrządy służące do dializy (np. cewniki) – wszędzie tam gdzie jest konieczne zmniejszenie ryzyka zakażeń bakteryjnych. Srebro stapiane z rtęcią, ołowiem lub innymi metalami używane jest do wypełnień zębów w dentystyce.

Srebro to środek bakteriobójczy, zapobiega powstawaniu przykrego zapachu i obniża ryzyko infekcji bakteryjnej lub grzybiczej.

Stosuje się je przy produkcji odzieży (dodaje do materiału). Jest nieszkodliwe dla skóry i bakterie rzadko się na nie uodparniają, w przeciwieństwie do antybiotyków.

W medycynie niekonwencjonalnej związki srebra i srebro koloidalne są używane jako lekarstwo na różne dolegliwości. Na ogół środki te są nieszkodliwe, jednakże wielu ludzi przyjmuje zbyt duże dawki i po kilku miesiącach lub latach, w wyniku wchłonięcia związków srebra do układu krwionośnego, zapada na srebrzycę – przebarwienie skóry, oczu i błon śluzowych na kolor niebieskoszary. Stan ten nie ma negatywnego wpływu na ogólne zdrowie, jednak szpeci wygląd zewnętrzny i często jest nieodwracalny. Zaleca się konsultację z lekarzem przed przyjmowaniem tych środków.