Skuteczne oszczędzanie

  1. Jeśli masz nałogi, skończ z nimi lub je ogranicz. Będziesz zdrowszy/zdrowsza, a odmawiając sobie np. co drugiego papierosa możesz w aktualnym miesiącu zaoszczędzić nawet 100–150 zł.
  2. Jeśli masz kartę kredytową z niewykorzystanym całym limitem, wykorzystaj ją. Dobrze używana karta jest niezłą krótkoterminową poduszką finansową. Pamiętaj, by wprowadzić takie zmiany w budżecie, by móc tę nadwyżkę w miarę szybko i bezproblemowo spłacić.
  3. Masz bilet na wszystkie linie komunikacji miejskiej? Sprawdź, czy w tym miesiącu nie wystarczy taki na jedną linię. Najwyżej jakiś przystanek przejdziesz na nogach.
  4. Jeśli jeździsz do pracy samochodem, przestaw się na komunikację publiczną.

reklama – Zobacz rolety Poznań.

kolejne ważne punkty w oszczędzaniu:

  1. Kwestia długoterminowa: jeśli masz szczelne okna, to może kaloryfer grzeje za mocno? Zmniejsz grzanie, niekoniecznie musisz mieć 23°C, a wręcz wskazane jest, by w nocy temperatura w mieszkaniu była niższa. Tej zimy tego nie odczujesz, ale za rok zauważalnie będziesz mieć niższy czynsz. Jeżeli nie masz regulacji na kaloryferach, po zakończeniu sezonu grzewczego koniecznie napraw ten błąd. Bez regulatora kaloryfer zawsze grzeje na maksimum swych możliwości, a Ty tracisz swoje pieniądze.
  2. Masz jakieś konta bankowe, na których trzymasz małe kwoty i za to płacisz? Zamknij je.
  3. Zawsze możesz wziąć kredyt. Zrób to jednak z głową — sprawdź najpierw w arkuszu kalkulacyjnym, jak na budżet wpłyną raty kredytu, nie bierz większych kwot niż potrzebujesz i zapytaj o niego u znajomych lub w banku. Pod żadnym pozorem nie korzystaj z pożyczek chwilówek, Providenta itp. Banki też mogą przy okazji kredytu próbować Ci wcisnąć coś, czego nie potrzebujesz, więc uważaj.