Jak wypadamy na tle innych narodowości, na przykład pod względem ubioru ?

Porównanie

Niedawno odwiedzili nas przedstawiciele wielu europejskich krajów, miedzy innymi Rosji, Ukrainy, Niemiec, Czech, Słowacji, Hiszpanii i Włoch. Goście piłkarskich rozgrywek opuszczali nasz kraj zachwyceni. Zrobiliśmy na nich wrażenie wysokim stopniem przygotowania do imprezy, wyjątkową gościnnością i doskonałą kuchnią. Kibicom spodobały się także swojskie klimaty, panujące na ulicach naszych miast. Niezobowiązujący styl ubierania się Polaków sprawił, że przyjezdni czuli się u nas swobodnie.

Styl ubierania

Chociaż jako kraj osiągnęliśmy sukces ekonomiczny, ubieramy się podobnie jak za czasów, kiedy nasz standard życia znacznie odbiegał od norm europejskich, czy unijnych. A o tym, że nie przywiązujemy większej wagi do ubioru świadczy fakt, że masowo zaopatrujemy się w second handach. Na wszystkich większych ulicach naszych metropolii znajdziemy przynajmniej kilka sklepów z tanią, używaną odzieżą z Irlandii, Anglii, czy z krajów skandynawskich. Lumpeksy, zwane także ciucholandami i szmateksami, są równie popularne w mniejszych miastach. W większości second handów można wyszukać lepszej jakości koszule, czy marynarki, jednak ich asortyment stanowi przede wszystkim odzież sportowa,czyli bluzy, tee shirty i podkoszulki.

Nasz brak zainteresowania odzieżą w dobrym stylu odzwierciedlają także popularne serwisy ogłoszeniowe. Można na nich znaleźć stosunkowo mało rzeczy markowych i nieograniczoną ilość podróbek. Pod tym względem sporo różnimy się od krajów wysoko rozwiniętych. Minie jeszcze wiele lat , zanim zaczniemy inwestować w wygląd i będziemy mogli porównać się na przykład do Francji, gdzie niejedna pracownica banku nosi buty od Louboutina.

Trendy

Z czego wynika nasze podejście do ubioru? Nie mamy mody we krwi i nie uważamy, w przeciwieństwie na przykład do Włochów, że strój jest odzwierciedleniem naszej tożsamości. Jednocześnie brakuje nam dobrych wzorców. Nasi kreatorzy często traktują modę zbyt indywidualnie, odcinając się od światowych trendów. A studenci wydziałów projektowania ubioru, zamiast zgłębiać tajniki ich przyszłej branży, skupiają się na eksperymentowaniu. Moda kojarzy im się z awangardą i haute couture, nie intryguje ich dobrze skrojony tee-shirt czy prawidłowo dopasowana koszula. Na szczęście sytuacja na polskiej scenie modowej poprawia się, bo około rok temu zadebiutował na niej Robert Kupisz ze swoją zjawiskową kolekcją. Jego casualowe kreacje, wykonane z nowoczesnych materiałów najwyższej jakości, mogą konkurować z propozycjami światowych marek. Kupisz, który wcześniej odniósł wcześniej sukces jako tancerz, fryzjer i model, traktuje ubiór do noszenia na co dzień w kategoriach sztuki użytkowej.

Moda i pieniądze

Niektórzy uważają, że dobry wygląd zależ do grubości portfela, jednak to niezupełnie prawda. Na kreacje z wybiegu stać tylko niewielki procent populacji naszego globu, a mimo to zachwycamy się wyglądem ulic wielu miast europejskich. Nie trzeba więc wbijać się w drogi kostium od światowej sławy projektanta, by uchodzić za osobę dobrze ubraną. Swoją drogą, za tajemnicę poliszynela uchodzi fakt, że do najważniejszych klientek wielkich domów mody, takich jak Chanel, należą dojrzałe kobiety o pokaźnych wymiarach. W pracowniach haute couture szczupły manekin krawiecki służy przede wszystkim do stworzenia wyjściowej kolekcji, która następnie zostanie wypromowana na modelkach.

Internet

W dobie internetu, otwartych granic, wielkich sieciowych sklepów ( które nota bene cieszą się uznaniem modowych specjalistów), outletów i atrakcyjnych wyprzedaży, styl jest przede wszystkim kwestią wyboru. Od nas zależy,czy spośród tysięcy modeli wybierzemy dla siebie coś atrakcyjnego i w dobrym gatunku, czy naśladując naszą ulicę będziemy ubierać się wtórnie.

ViolaStylJak wypadamy na tle innych narodowości, na przykład pod względem ubioru ? Porównanie Niedawno odwiedzili nas przedstawiciele wielu europejskich krajów, miedzy innymi Rosji, Ukrainy, Niemiec, Czech, Słowacji, Hiszpanii i Włoch. Goście piłkarskich rozgrywek opuszczali nasz kraj zachwyceni. Zrobiliśmy na nich wrażenie wysokim stopniem przygotowania do imprezy, wyjątkową gościnnością i doskonałą kuchnią....Moda przemija, styl pozostaje.