piekne szklo dmuchane

Dekoracje ze szkła dmuchanego

Umiejętność dmuchania szkła (glassblowing) to technika pozwalająca na otrzymywanie wysoce oryginalnych, artystycznych szklanych wyrobów. Zapoczątkowano ją około XIII wieku na jednej z weneckich wysp, Murano. Ten szklarski ośrodek do dziś jest centrum artystycznych możliwości hutniczych. Mieści się tam Museo Vetrario, Szklane Muzeum, zawierające w swoich zbiorach nie tylko lokalne szklane ozdoby ale także odkrycia archeologiczne, datowane nawet na okres V i IV tysiąclecia przed Chrystusem, pochodzące ze starożytnego Libanu i Egiptu. 

Jak sama nazwa wskazuje, ozdoby ze szkła dmuchanego wytwarza się dmuchając przez specjalna piszczel, powiększając tym samym rozmiar szklanej kulki, znajdującej się na drugom końcu piszczeli. Płynną substancję rozgrzewa się nad specjalnym palnikiem, nieustannie obracając formę (aby ciekłe szkło nie oderwało się od końcówki piszczeli). Tak obrabiane szkło można też swobodnie przycinać, formować i układać, nadając mu niezwykłych i niepowtarzalnych kształtów.

szklo dmuchane
Najczęściej w ten właśnie sposób produkuje się nietuzinkowe ozdoby i dekoracyjne naczynia. Dzięki indywidualnej obróbce, każdy wytworzony w ten sposób przedmiot cechuje się nieprzeciętną oryginalnością. Nawet jeśli hutnik wydmuchuje podobne do siebie formy, z pewnością nie stworzy on dwóch identycznych. Dlatego też akcesoria wykonywane ze szkła dmuchanego są tak unikalne i niezwykłe.

Dobrze znanym każdemu przykładem ozdoby wykonanej ze szkła dmuchanego są klasyczne bombki choinkowe. Po raz pierwszy zaczęto je produkować w Niemczech, skąd też pochodzi tradycja ubierania świątecznego drzewka. Wielce różnorodne w swoich formach, kształtach i zdobnictwie bańki są do dziś nieodłącznym elementem wystroju bożonarodzeniowego. Mimo, że obecnie do ich wykonywania używa się rozlicznych materiałów, jak choćby naturalnych elementów czy wszędobylskiego plastiku,e jednakże szkło na zawsze będzie tworzywem klasycznym, eleganckim i niezwykle kunsztownym.

piekne szklo dmuchane

Poprzez wydmuchiwanie szkła można również uzyskać nietypowe formy dla wszelkiej maści pucharków, wazonów czy dzbanków. Zatem nie tylko będą to przedmioty potrzebne w każdym domu i bardzo funkcjonalne, lecz również ozdobią każdy domowy stół czy komodę.

Nie tylko jednak praktyczne zastosowania przedmiotów wliczane są w wartościowe zasługi szkła dmuchanego. Ten typ przygotowania i obróbki stosowany jest przede wszystkim do produkcji przedmiotów wielce artystycznych i niebanalnych. Często w ten sposób wytwarza się malutkie elementy szklane przeznaczone na dekorowanie biżuterii lub też dużych rozmiarów akcesoria, mające urozmaicić każde wnętrze. Jako dodatek do nowoczesnych wnętrz świetnie sprawdzają się na przykład szklane klosze i abażury do różnego rodzaju lamp, świeczników czy innych przedmiotów oświetleniowych. Również szklane rzeźby mogą okazać się trafioną alternatywą dla bardzo popularnego drewna czy metalu, stając się wyznacznikiem nieskazitelnego smaku i gustu oraz wyrazem zamiłowania do najwyższej jakości sztuki.